Wybór działki pod budowę domu to ważne zagadnienie i przedmiot wielu rodzinnych dyskusji. Wybrać tę w otoczeniu innych domów, czy w odosobnieniu, w tkance miejskiej czy na wsi. Pod uwagę należy wziąć również to, jakie budownictwo istnieje w sąsiedztwie i jest typowe dla danego terenu. A istotne jest to z tego powodu, że projekt naszego domu musimy często dostosować do architektury typowej dla danego obszaru.
Skarpa na działce budowlanej
Ważnym aspektem jest również ukształtowanie terenu, na którym chcemy postawić nasz wymarzony dom. Na koszt budowy i wygodę użytkowania przekłada się bezpośrednio to, czy działka jest płaska, czy też występuje na niej spadek bądź inne przeszkody terenowe (strumienie, zręby skalne, zbiorniki wodne, starodrzewy).
Dom na działce ze spadkiem to na pewno opcja ciekawa i godna uwagi. Architektura takiego domu stwarza wiele możliwości wykorzystania na cele mieszkaniowe tej przestrzeni, która na płaskiej działce pozostałaby ukryta pod poziomem gruntu i byłaby raczej piwnicą. Oczywiście należy wtedy mocno rozpatrzyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania, bo wraz ze wzrostem powierzchni mieszkalnej, zmniejsza się równocześnie powierzchnia potrzebna gospodarzowi na techniczne cele budynku (kotłownię, garaż, piwnicę, spiżarnię).
Budowa domu na skarpie niesie tez obowiązek odpowiedniego przygotowania terenu oraz sprawdzenia, czy skarpa jest odpowiednio ustabilizowana, aby fundamenty były dostatecznie zabezpieczone przed wilgocią i przemarzaniem.
Dokładny plan
Dokładne przemyślenie wszystkich aspektów już na etapie projektowania pozwoli stworzyć na działce niepowtarzalny, przytulny klimat. Być może znajdzie się miejsce na stworzenie ukrytej przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów i osłoniętej od wiatru enklawy, w której spędzanie czasu będzie czystą przyjemnością.
Skarpę wokół domu warto urządzić z głową i pomysłem. Projektant ogrodu (jeśli takiego zdecydujemy się zatrudnić) pomoże zaprojektować teren w taki sposób, aby ten dodatkowo i niebanalnie zdobił działkę. Byliny i krzewy dobierze w taki sposób, aby całość tworzyła miłą dla oka kompozycję. Specjalnie dobrane rośliny, a szczególnie ich system korzeniowy będzie solidnie umacniał grunt na skarpie, ale też ją w naturalny sposób drenował. Odpowiednie ukształtowanie i wyprofilowanie skarpy również będzie ważne w tym względzie. Tylko biorąc pod uwagę całe spektrum tych aspektów właściciel domu posadowionego na skarpie ucieknie w przyszłości problemów z zawilgoceniem ścian, nieprawidłowym odprowadzaniem wód opadowych i osuwaniem się gruntu. Będzie się czuł więc bezpieczny, a to chyba najważniejsze.