slowdizajn.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

odbiór mieszkania od dewelopera
Nieruchomości

Na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera?

Dla każdego zakup nowego mieszkania to ogromne wyzwanie. Często to spełnienie naszych marzeń okupione latami oszczędności lub obwarowane zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Dlatego bardzo ważne żeby wymarzone mieszkanie spełniało w pełni nasze oczekiwania. Poza tym ważne żeby było pozbawione wad i służyło bez większych problemów przez długie lata. Kiedy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, najczęściej nabywamy je bezpośrednio od dewelopera, który je zbudował. Czyli kupujemy je bez pośredników i agentów nieruchomości.

Na co jednak należy zwrócić uwagę kiedy następuje odbiór mieszkania od dewelopera?

Przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie przestudiować umowę. Osoby, które zaciągają kredyt hipoteczny, mają odrobinę ułatwione zadanie, gdyż urzędnicy w banku przed udzieleniem kredytu, bardzo wnikliwie przeczytali umowę zakupu. W razie jakichś niejasności na pewno wnieśliby uwagi do umowy, a tym samym utrudniliby otrzymanie kredytu. Klienci, którzy finansują zakup w inny sposób, powinni bardzo uważnie przeczytać umowę, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poprosić o wyjaśnienia. Można też zlecić przestudiowanie umowy kupna przez specjalistę jednak to dodatkowy, często całkowicie niepotrzebny koszt.
Dalsze czynności są już związane z bezpośrednim odbiorem mieszkania. Bardzo ważne żeby porównać zakres wykonanych prac z tymi, które zostały opisane w umowie. Czy stan faktyczny zgadza się z tym uzgodnionym? Czy wykonanie ścian działowych, umieszczenie drzwi i okien, wykonanie posadzek i wykończenia zgodne są z zawartą umową? Niezwykle ważne jest sprawdzenie jakości wykonanych prac. Jakiekolwiek niedoróbki, zastosowanie materiałów niższej jakości, mogą po pewnym czasie powodować pęknięcia, rysy i inne problemy z użytkowaniem mieszkania. Aby tego uniknąć warto to sprawdzić przy odbiorze.

Bardzo ważne jest także aby sprawdzić stan wykonania instalacji

W przypadku podłączeń wodnych i kanalizacyjnych sprawdzić działanie i obejrzeć ich szczelność. Jeżeli chodzi o instalację elektryczną, warto sprawdzić, czy wszystko działa, czy każdy kontakt i gniazdko podłączone są do instalacji. Dochodzenie roszczeń w późniejszym okresie może być utrudnione.
Następna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to jakość wykonania elewacji. Czy wszystkie jej elementy są dobrze wykończone, czy nie widać zacieków, niedoróbek, wystającego styropianu czy folii? Ważne jest także połączenie płyty balkonowej z murem, wykonanie barierek, opierzeń balkonu i parapetów przy oknach. Sprawdzić także należy jakość otwierania wszystkich drzwi i okien.