slowdizajn.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

miejsce na ognisko w ogrodzie
Ogród

Miejsce na ognisko w ogrodzie

Miejsce na ognisko w ogrodzie można urządzić na wiele sposobów. Ognisko może być okrągłe, kwadratowe, czy prostokątne. Najpopularniejszymi materiałami na zrobienie ogniska są kamienie. Ciekawą formą ogniska jest także koło. Warto jest zrobić przy ognisku wiatę na trzymanie drewna. Dzięki temu będziemy mogli szybko dołożyć drewno do ognia. Drewno w wiacie będzie również chronione od deszczu. Gdy mamy taką możliwość to można także samo palenisko ustawić pod wiatą. Wtedy żadna pogoda nie będzie nam straszna na zrobienie ogniska. Warto także pamiętać, by nie robić paleniska zbyt blisko lasu, gdyż może grozić to pożarem.

Miejsce na ognisko w ogrodzie

Ognisko powinno znaleźć się na płaskim miejscu. Należy wybierać takie materiały do zrobienia ogniska, by były żaroodporne. Gdy chcemy mieć równy krąg ogniska, to wystarczy wbić metalowy kołek w ziemię i przywiązać do niego sznurek. Konstrukcja powinna wyglądać jak duży cyrkiel. Trzeba także usunąć ziemię spod wyznaczonego miejsca na palenisko i zrobić dół. Dobrze jest wymurować ścianki ogniska. Gdy nie mamy możliwości zrobienia stałego miejsca na ognisko, to można użyć przenośnego paleniska. Wtedy możemy postawić palenisko w dowolnym miejscu w ogrodzie, jednak dalej mając na uwadze, to by nie stało za blisko drzew. Przenośne ognisko może mieć formę kominka lub misy, czy kwadratu. Konstrukcja ma wbudowany ruszt do pieczenia, co ułatwia przyrządzanie ogniskowych potraw. Przenośne urządzenie można postawić na tarasie. Miejsce na ognisko można wykonać własnoręcznie lub zlecić tę usługę firmom, które się tym zajmują profesjonalnie.

Odpowiedni plan

Szykując miejsce w ogrodzie na ognisko, trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż nie korzystamy z paleniska na co dzień. Dlatego dobrze, jest wybrać takie miejsce docelowe, które nie będzie przeszkadzać w codziennym użytkowaniu ogrodu. By dookoła paleniska nie rozsiewały się trawa i chwasty, to można wysypać to miejsce żwirkiem ozdobnym bądź poukładać tam kamienie. Dzięki temu nie trzeba będzie kosić miejsca obok ogniska. Przy ognisku można także zrobić ławeczki, na których domownicy i goście mogą sobie usiąść i piec kiełbaski. Dlatego trzeba przy projekcie ogniska uwzględnić sporo miejsca dodatkowego na akcesoria pomocnicze. Można także dobudować oświetlenie, dzięki któremu możemy skorzystać o każdej porze z paleniska. Warto także pamiętać, że samo palenisko nie powinno mieć mniejszej średnicy niż pięćdziesiąt centymetrów. Po każdym ognisku trzeba dobrze zagasić miejsce palenia się węgla. Dzięki temu unikniemy pożaru w swoim ogrodzie.