slowdizajn.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

bukszpany choroby
Dom

Bukszpany choroby – jakie są najpopularniejsze?

Bukszpan to krzew z rodzaju zimozielonych – należy do rodziny drzew bukszpanowatych. Warto podkreślić, że najczęściej uprawianym w naszym kraju gatunkiem jest Buxus sempervirens. Tego typu krzewy są bardzo chętnie uprawiane – idealnie nadają się jako zielony żywopłot bądź obramowanie ścieżek.

Bukszpany choroby

Bukszpany to rośliny, które są odporne na choroby i prawidłowo pielęgnowane zachwycą swoim pięknem niejedną osobę. Niestety gorzej sytuacja wygląda ze szkodnikami, zwłaszcza ćma bukszpanowa wyrządza znaczne straty w uprawie takiej rośliny. Szybka reakcja oraz pielęgnacja pozwolą uporać się z tym poważnym problemem. Oprócz tego bukszpan jest narażony na fizjologiczne zamieranie liści oraz pędów. Można się z tego typu przypadłością zetknąć wczesną wiosną, a objawia się to zamieraniem wierzchołkowych liści tej rośliny. Niestety tracą one zieloną barwę. Często skutkuje to atakiem chorób grzybowych, ponieważ roślina ta staje się coraz słabsza. Warto podkreślić, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest wczesnowiosenny skok temperatury. Za dnia świeci słońce i ogrzewa bukszpan, który rusza z wegetacją, a podczas nocy wiatr oraz mróz może skutecznie uszkodzić roślinę. Oprócz tego ziemia pod gęstymi krzewami nadal jest zamarznięta i rośliny nie będą w stanie pobierać wody, a silny wiatr spowoduje, iż tracą ją na bieżąco właśnie poprzez ich liście.

Inne choroby bukszpanu

Bukszpany cierpią nierzadko na poparzenia słoneczne. Jeśli krzewy rosną na nieosłoniętych przed słońcem miejscach, to poparzenia występują na najmłodszych pędach – liście w takim wypadku zaczynają brązowieć. Warto zaznaczyć, że przytrafi się to bukszpanom wtedy, gdy panują wysokie temperatury, a słońce mocno grzeje i liście z jakiegoś powodu są wilgotne. Z tego powodu należy unikać podlewania roślin w ciągu dnia. Jeżeli podlewamy bukszpan, to strumienie wody musimy kierować pod krzew, a nie na jego liście – jest to bardzo istotne w prawidłowej pielęgnacji tej rośliny. Trzeba też wspomnieć o grzybowych chorobach bukszpanów. Należy pamiętać, że mączniak prawdziwy bukszpanu to bardzo poważna choroba. Bardzo charakterystycznym objawem tej przypadłości jest nalot na liściach, na którym występują z czasem czarne punkciki – są to zarodniki konidialne grzyba. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że porażone liście żółkną oraz opadają, przez co stają się przechowalnią dla różnorakich grzybów, które mogą zniszczyć całą roślinę. Bukszpany to bardzo piękne krzewy, które warto sadzić oraz pielęgnować.

Przeczytaj więcej na versalka.pl