Sukulenty to inaczej rośliny gruboszowate, czyli grupa roślin, które przystosowały się do życia w trudnych warunkach o ograniczonej dostępności wody. W związku z tym wykształciły tkankę wodną służącą do gromadzenia wody. Ponadto posiadają inne adaptacje w budowie.
Popularne gatunki sukulentów
Sukulenty można spotkać na obszarach pustynnych w różnych strefach klimatycznych. Zwykle są to rośliny dwuliścienne, a wiele z nich uprawia się jako rośliny ozdobne. Mogą one fascynować, bo mają wiele różnorodnych kształtów od minimalistycznych do bardzo wyszukanych. Są łatwe w uprawie, mało wymagające i bardzo dobrze nadają się do hodowli doniczkowej, nawet w domu. Mogą dobrze pasować do różnych wnętrz. Sukulenty gatunki mają o różnej charakterystyce. Niektóre są mrozoodporne, na przykład rojniki i rozchodniki, a więc są to bardzo dobre rośliny do zagospodarowania na skalniaki. Inne sukulenty to eszeweria, która posiada grube iście wyrastające przy samym podłożu. Do tej pory poznano ok. 150 gatunków tej rośliny, które różnią się kolorem liści oraz owłosieniem. Popularnym gatunkiem jest Echeveria agavoides cechująca się szarozielonymi rozetami oraz Echeveria setosa, która ma półkoliste spłaszczone rozety. Oba wymagają jasnego i dobrze nasłonecznionego miejsca, a w lecie bardzo dobrze znoszą wysokie temperatury.
Drzewko szczęścia
Często występującym sukulentem jest drzewko szczęścia, czyli po prostu grubosz. W naturalnych warunkach może mieć wysokość nawet ok. 4 metrów, ale przy uprawie doniczkowej niestety nie uzyskamy więcej niż ok. 100 cm. Ta roślina ma grube, dekoracyjne liście oraz błyszczącą korę o nietypowe fakturze. Prawdziwą ciekawostką są odmiany grubosza określane jako Hobbit i Gollum – postacie znane z trylogii J.R.R. Tolkiena. Grubosz naturalnie lubi wysoką temperaturę i duża ilość światła, ale nie powinno się go wystawiać na bezpośrednie nasłonecznienie od strony południowej. Podlewanie jest natomiast uzależnione od wielkości oraz temperatury, jaką mamy w pomieszczeniu przeznaczonym do hodowli. Ogólna zasada jest następująca: im wyższa temperatura, tym częściej musimy podlewać grubosza. Inna grupa sukulentów to aloesy, które należą do najpopularniejszych. Znanych jest ok. 400 gatunków, a najczęściej spotykane do Aloe vera, czyli aloes zwyczajny. Może on spełniać funkcję dekoracyjną, ale ma również właściwości lecznicze. Sukulenty gatunki mają w dużej ilości łatwe w uprawie, tak jak właśnie aloes, którego należy podlewać tylko wtedy, gdy zauważymy przesuszoną wierzchnią warstwę. Najbardziej rozpowszechnione w Polsce są kaktusy, które mają zdolność do magazynowania wody i mogą przetrwać nawet długą i dotkliwą suszę.