slowdizajn.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

żywopłot szybko rosnący
Ogród

Żywopłot szybko rosnący – cechy, sadzenie, pielęgnacja.

Żywopłoty to bardzo popularne rośliny, które najczęściej stanowią pewnego rodzaju ogrodzenie. Dzięki nim możliwe jest wytyczenie terenu, jak również zasłonięcie się oraz stworzenie niejakiej prywatności. Jednym z typów tej rośliny jest żywopłot szybko rosnący. Charakteryzuje sie on szybkim porostem, prostą uprawą, jak również mało wymagającymi warunkami. Jakie odmiany należą do tej grupy? Jak je pielęgnować? Jak wyglądają oraz kiedy się je sadzi?

Odmiany żywopłotów


Najpopularniejszym rodzajem żywopłotów, które mają zdolność szybkiego rozrostu jest żywopłot zimozielony. Tego rodzaju żywopłot szybko rosnący kwitnie i może przetrwać przez cały rok. Dobrze zasadzone roślinki tworzą szczelny płot, który nie zmienia wyglądu nawet w mroźnie dni. Dodają nieco prywatności, jak również chronią przed kurzem, smogiem i innymi zanieczyszczeniami. Stworzyć można go z wielu gatunków i odmian. Najbardziej powszechna jest bukszpan wiecznie zielony. Jest prosty w uprawie, a jego wygląd czaruje pod wieloma względami. Innymi gatunkami są również ligustr, ostrokrzew, berberys czy laurowiśnia.
Żywopłot szybko rosnący nie potrzebujesz szczególnych warunków, jak i bardzo zaawansowanej pielęgnacji. Najważniejszym czynnikiem jest odpowiednie nawodnienie. Warto także zadbać o jego podłoże, oraz odpowiednie przycinanie. To właśnie od tej czynności zależeć będzie tempo rozrostu oraz ostateczny wygląd krzewu.
Jaśminowiec wonny to kolejny przedstawiciel roślin szybko rosnących. Nie wymaga on specjalnie przygotowanego podłoża. Dzięki niemu można w szybki i prosty sposób odgrodzić pewną powietrznię od innej, jak również stworzyć prywatną, niczym nie zaburzoną strefę. Ponadto kwiaty rośliny bardzo ładnie pachną, co jest dodatkowym jej atutem.

Obfite pnącza

Wiele z żywopłotów szybko rosnących posiada bardzo obfite pnącza. Ich wysokość może sięgać nawet ponad 6 metrów. Aby stworzyć ściśle przylegające pnącza, warto sadzić je w odległości około 25 cm.
Krzewy i żywopłoty to idealne rozwiązanie do prywatnych ogrodów. Zastępują drzewa i inne elementy działki. Pierwsze efekty można zauważyć już po roku. Większość z nich po tym czasie osiąga już rozmiary 80 do 100 cm wysokości. Mogą one stanowić tło dla kolorowych sadzonek, kwiatów i innych krzewów. Sadzenie tego rodzaju żywopłotu warto wcześniej zaplanować. Przed wkopaniem sadzonek należy prawidłowo przygotować teren. Oczyścić go oraz usunąć wszelkie przeszkody, które mogą wstrzymać porost rośliny. Sadzenie należy rozpocząć wiosną lub jesienią. Najlepszym miesiącem okaże się listopad.