Utrzymanie atrakcyjnie wyglądającego trawnika wymaga wysiłku. Jeśli trawa przestaje bujnie rosnąć, jedną z przyczyn może być zbita warstwa pędów sprzyjająca rozwojowi chwastów. Ogranicza to dostęp do wody i powietrza, a więc także do korzeni roślin. Taką powłokę trzeba systematyczne usuwać – trzeba pozbyć się martwych części trawy, a przy okazji możemy rozluźnić strukturę gleby. Tego typu zabiegi można wykonać za pomocą specjalnego urządzenia takiego jak aerator do trawy. Przy jego wyborze trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.
Profesjonalna pielęgnacja trawnika
Ważna jest powierzchnia trawnika, do której należy dostosować rodzaj napędu. Duże trawniki, czyli o powierzchni powyżej 500 m2, najwygodniej pielęgnować przy użyciu aeratorów jezdnych, elektrycznych lub spalinowych. Mają dużą wydajność, a ich obsługa nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Urządzenia elektryczne i spalinowe są dużo bardziej skuteczne w działaniu niż modele ręczne. W sklepach znajdziemy aeratory z wymiennymi elementami roboczymi. Urządzenia elektryczne są najbardziej przyjazne dla środowiska i pracują ciszej od wersji spalinowych. Są też tańsze w eksploatacji i wygodniejsze w obsłudze, bo jedyne, co trzeba zrobić to podłączyć je do prądu. Pewnym problemem może być długość kabla, dlatego można także kupić urządzenia wyposażone w akumulator. Energia wystarcza na kilkadziesiąt minut pracy, w zależności od wersji. Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkową baterię lub wykonywać pracę w kilku etapach.
Aerator do trawy
Aerator do trawy może być też spalinowy i taka wersja będzie miała zwykle największą moc. Nie musi być podłączona do prądu, co sprawdzi się najlepiej na dużych powierzchniach. Najtańsze urządzenia oraz najbardziej przyjazne dla środowiska są aeratory ręczne. Wymagają one popychania, choć niektóre z wyglądu przypominają maszyny samojezdne.
Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia elektrycznego lub spalinowego, musimy zwrócić uwagę na moc silnika, jego markę, a także materiał z jakiego wykonane są elementy robocze, na przykład noże lub kolce. Profesjonalny aerator do trawy powinien mieć moc powyżej 1000 W. Korpus powinien być wykonany z metalu, bo będzie wtedy najbardziej trwały. Akceptowalne są także takie materiały jak polipropylen lub tworzywo ABS. Wysoka jakość materiałów oznacza dużą żywotność sprzętu, ale jednocześnie wyższą cenę. Ważna jest też jakość stali, z jakiej wykonane są noże. Przy zakupie zwróćmy uwagę na przedłużony okres gwarancji oraz fakt, jak często potrzebujemy wykonywać prace. Wysokiej klasy aerator do trawy może kosztować więcej niż 500 zł, natomiast najtańsze modele ręczne to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.