Tutaj jesteś

Sprzedaż domu

22 września 2021 Nieruchomości podatek od sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż domu lub mieszkania (wyłączając te sytuacje, w których sprzedaży nowych obiektów podejmuje się developer) niemal zawsze wiąże się z odczuwaniem stresu i podejmowaniem trudnych decyzji. Skomplikowane wydaje się być ustalenie ceny sprzedażowej, tak, aby stanowiła ona wypośrodkowanie pomiędzy tym, jak szybko chcemy sprzedać lokal, a tym, jak dużo chcemy za nie uzyskać. Sprawa jest prostsza jeśli dom lub mieszkanie znajduje się w atrakcyjnej okolicy. Wtedy zdarza się, że potencjalni nabywcy ustawiają się w kolejce, aby mieszkanie obejrzeć i w efekcie kupić. Jeśli jednak położone jest ono na obrzeżach miasta, gdzieś, gdzie dojazd do centrum stanowi trudność, a otoczenie budynku nie jest fajne, zaczynają piętrzyć się trudności. Jeśli na dodatek mieszkanie nie zostało przed zbyciem choć w podstawowym stopniu wyremontowane, możliwość jego sprzedaży spada. I to znacznie.

Sprzedaż domu

Kolejnym problemem czy też rozterką sprzedającego jest podjęcie decyzji, czy lokal oferować samodzielnie czy też pozwolić jakiemuś pośrednikowi, aby znalazł nabywcę w naszym imieniu. A jak wiadomo, biura pośrednictwa nieruchomości mają większe możliwości dotarcia do potencjalnego klienta. Nie do pominięcia jest również fakt, że biuro mające długoletnią renomę, wzbudza zaufanie i wie, jak ofertę przedstawić w sposób najbardziej atrakcyjny. Współpraca z pośrednikiem wiąże się jednak z poniesieniem niemałego kosztu, jakim jest prowizja od sprzedaży. Czasem w ramach umowy sprzedający zobowiązany jest do poniesienia również i innych kosztów – za przygotowanie oferty, udostępnianie lokalu do oględzin, sprawowanie kontroli nad prawidłowością umowy sprzedaży i tak dalej. Te koszty jednak podlegają dwustronnym ustaleniom i można je czasem negocjować. A niektóre z nich zredukować do zera.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

To, co jednak negocjacjom nie podlega, a co stanowi również spory koszt, jest podatek od sprzedaży nieruchomości. Jest to ustalona z góry, narzucona przez prawo obowiązujące w danym kraju, opłata wnoszona państwu od zawartych umów cywilno-prawnych. Daninę należy uiścić najpóźniej do końca kwietnia roku następującego po sprzedaży. Obecnie stawka tego podatku wynosi 19% od zysku, jaki udało się nam uzyskać ze sprzedaży danej nieruchomości. Kwotę należy wyliczyć samemu. Warto więc przed wniesieniem określonej wartości podatku do deklaracji podatkowej dokładnie obliczyć, jaki był rzeczywisty zysk, czyli różnica między ceną nabycia i zbycia lokalu.

Bywają sytuacje, kiedy przed wyliczeniem kwoty podatku warto zasięgnąć porady księgowego lub prawnika. Okazuje się bowiem, że czasem można skorzystać z szeregu obniżek i ulg. Bez odpowiedniej wiedzy może się okazać, że zapłacimy podatek niewspółmierny do potrzeb.

Witryny drewniane

Redakcja slowdizajn.pl

Witamy na Slowdizajn.pl – serwisie dedykowanym wszystkim miłośnikom designu, którzy cenią sobie równowagę, piękno i funkcjonalność. Nasza redakcja składa się z pasjonatów designu, architektury, ogrodnictwa oraz nowoczesnych technologii, którzy z radością dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Naszą misją jest inspirowanie czytelników do tworzenia przestrzeni, które odzwierciedlają ich osobowość i styl życia, a jednocześnie są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. W naszych artykułach znajdziesz porady dotyczące urządzania wnętrz, zakupu unikalnych przedmiotów, pielęgnacji ogrodów, a także najnowsze trendy w nieruchomościach i budownictwie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?