slowdizajn.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

ogrzewanie elektryczne domu
Multimedia

Ekologiczne i nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie elektryczne domu nie było opłacalne. Zbyt duże koszty sprawiały, że rozwiązanie to było mało popularne, ale na szczęście technologia cały czas się rozwija. Dzisiaj możliwe jest znaczne zminimalizowanie kosztów, dzięki czemu rachunek za energię elektryczną nie musi opiewać na bardzo wysoką sumę. Decydując się na ogrzewanie elektryczne domu trzeba zastanowić się nad rodzajem systemu grzewczego. Konkretne koszty będą zależeć nie tylko od obowiązującej ceny prądu, lecz właśnie instalacji. Starsze modele są mnie wydajne niż nowoczesne systemy, poza tym dużą wagę trzeba przywiązać do bezpieczeństwa. Ogrzewanie elektryczne domu jest bardziej przyjazne środowisku i nie musimy pamiętać o cyklicznym zakupie węgla.

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Ekonomiczną opcją jest ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, które oznacza stosowanie pieców akumulacyjnych gromadzących ciepło. Energia jest magazynowana w momencie, gdy kosztuje najmniej, a ciepło może być oddawane w ciągu całego dnia. Pobieranie energii w godzinach nocnej taryfy nie wpływa negatywnie na komfort użytkowania. Oczywiście szybko odczujemy pozytywną różnicę kosztów eksploatacji. Piece akumulacyjne są jednak dość ciężkie, ponadto pozwalają na ogrzanie wyłącznie pomieszczenia, które jest wyposażone w piec.

Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne konwekcyjne. Wykorzystujemy wtedy urządzenia zamieniające energię elektryczną na ciepło w sposób naturalnej konwekcji. Można także dodawać wentylatory pozwalające na bardziej efektywne rozprowadzanie ciepła. Takie ogrzewanie elektryczne domu charakteryzuje się także łatwością montażu, bo występują tu zwykle urządzenia wolnostojące. Dodajmy, że ogrzewanie konwekcyjne nie będzie odpowiednie dla ogrzania całego domu, a raczej jest opłacalne w sytuacji poszukiwania dodatkowego źródła ciepła. Przykładem może być konieczność dodatkowego dogrzania pomieszczenia.

Oszczędzanie energii

W energooszczędnych budynkach często stosowana jest instalacja w formie pieca elektrycznego. Jako ogrzewanie elektryczne domu pasywnego doskonale sprawdzą się też kotły elektryczne c.w.u. Można je stosować tam, gdzie nie ma możliwości użycia sieci gazowej. To rozwiązanie jest nowoczesne i ekologiczne, poza tym gwarantuje komfort eksploatacji i bezpieczeństwo. Trzeba tylko pamiętać, że zwiększony pobór mocy będzie zwykle skutkował zgłoszenia tego faktu do zakładu elektrycznego.

Możliwe jest też zastosowanie instalacji w formie ogrzewania podłogowego, które przeznaczone jest do montażu w budynkach w budowie lub tam, gdzie będziemy przeprowadzać remont. W tym wypadku polecane jest ogrzewanie elektryczne domu pod panele, choć jego montaż jest trudniejszy. Ma jednak wiele zalet, bo uzyskujemy większą powierzchnię grania, a koszt wykonania nie jest zbyt duży. Ponadto takiej instalacji po prostu nie widać – nie musimy mieć żadnego widocznego urządzenia w pomieszczeniu, bo wszystko jest zamontowane pod podłogą.