slowdizajn.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

rośliny odstraszające komary
Ogród

Rośliny odstraszające komary

Komary to na pewno jedne z najbardziej uciążliwych, irytujących bzyczących owadów. Nie dość, że ich ukąszenia bolą, to jeszcze pozostaje czerwony, swędzący ślad. Na szczęście istnieje sposób, aby ochronić się przed tymi małymi insektami. Jaki? Wystarczy posadzić wokół domu odpowiednie rośliny odstraszające komary. W niniejszym tekście wymienimy kilka z nich, podając także ciekawe, ogólne właściwości.

Rośliny odstraszające komary

Dzięki takim roślinom można odpoczywać w ogrodzie do późnego wieczora, bez obaw, że nagle zaatakuje nas rój komarów. Mają one bowiem takie właściwości, że z łatwością radzą sobie z problemem w postaci latających insektów. Jedną z tego typu roślin jest np. komarzyca (plektrantus koleusowaty). Jak sama nazwa wskazuje idealnie nadaje się do walki z komarami. Z wyglądu przypomina atrakcyjną pokrzywę. Postawiona na balkonie z daleka od promieni słonecznych zadziała niczym moskitiera. Jeszcze lepsza okaże się lawenda wąskolistna. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wydziela przyjemny zapach dla ludzkiego nosa, ale jednocześnie nielubiany przez komary. Charakteryzuje się długimi łodygami w odcieniach fioletu. W kategorii: rośliny odstraszające komary, egzamin zdaje także kocimiętka. Podobnie jak powyższa lawenda, ma specyficzny zapach, ale zbliżony do kocich feromonów. Warto też posadzić odpowiednie zioła. Mowa na przykład o mięcie pieprzowej. Do tego sprawdzi się koper włoski (foeniculum vulgare), melisa, bazylia (ocimum basilicum), oraz popularny rozmaryn.

Co takiego mają w sobie, że skutecznie ochronią człowieka przed komarami?

Otóż zawierają olejki eteryczne. Ich aromat jest tak intensywny, że małe, pijące krew owady, nie są w stanie go znieść. Nie dziwi więc fakt, że w aptece sprzedawane są specjalne preparaty do psikania z takimi olejkami. Przebywając na podwórku, bardziej opłaca się jednak stworzyć ogródek ziołowy zamiast kupować gotowy środki na komary. Pamiętajmy także, aby wszelkie zioła nie tylko uprawiać bezpośrednio na gruncie. Warto dodatkowo trzymać je w doniczkach postawionych przy oknie, na parapecie. Nawet jeden komar nie wleci wtedy przez otwarte okno, a my będziemy mogli wreszcie spokojnie zasnąć i zaprzestać nocnego polowania na te bardzo irytujące owady.

Oczywiście to nie są jedyne rośliny odstraszające komary. Ich lista jest znacznie dłuższa. Nie będziemy jednak wymieniać poszczególnych nazw. Wspomnimy tylko, że łączą je podobne funkcje. Nie dość, że powstrzymają komary przed ukąszeniami, to jeszcze okażą się bardzo ładną ozdobą dla domów, mieszkań i kolorowych ogrodów.