Uprawianie własnego przydomowego ogródka to naprawdę poważna i skomplikowana sprawa. Pamiętać trzeba nie tylko o odpowiednich porach wysiewu czy też skutecznej walce ze szkodnikami, lecz również o tym, aby przed posianiem warzyw lub innych roślin odpowiednio zakwasić ziemie. Dlaczego jest to tak ważne zadanie, a także jak się je powinno zrealizować? Jak zakwasić ziemię, aby zrobić to możliwie najlepiej?
Dlaczego warto zakwaszać ziemię?
Zanim przejdzie się do najważniejszej omawianej sprawy, czyli tego, w jaki sposób powinno się zakwaszać ziemię w przydomowym ogródku, trzeba się dowiedzieć, co sprawia, że ta czynność jest tak ważna. Na co konkretnie wpływa zakwaszanie ziemi?
Każda ziemia ma nieco inny odczyn pH. W Polsce zdecydowanie najczęściej występującą gleba jest ta o odczynie zasadowym lub obojętnym. Sprawia to, że hodowane na niej rośliny lubujące się w glebie nieco zakwaszonej, będą rosły słabsze i mogą często chorować. Dobrym przykładem rośliny, która woli rosnąć w glebie i bardziej kwaśnym odczynie są np. pomidory.
W jaki sposób zakwasić ziemię?
Jak wiec widać, odpowiedni odczyn pH ziemi jest naprawdę bardzo ważny i powinno się o nim pamiętać podczas planowania hodowli danych roślin. Powstaje więc teraz najważniejsze pytanie, czyli w jaki sposób można zmienić odczyn gleby i sprawić, że stanie się ona nieco bardziej kwaśna?
Zdecydowanie najprostszym i przez to najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zmieszanie gleby z kwaśnym torfem. Mieszać powinno się w proporcjach 1:1. Jeśli gleba jest mocno ubita i zwarta, poleca się dodatkowo zastosować do niej nieco piasku.
Kolejnym bardzo ciekawym pomysłem na to, jak efektywnie zakwasić glebę, jest użycie zakwaszającego ściółkowania. Świetne sprawdza się w tym wypadku zastosowanie igliwia, kory lub też trocin pochodzących z drzew iglastych. Wymieszanie ich z glebą spowoduje znaczne obniżenie jej odczynu pH.
Oczywiście, jeśli ktoś nie chce eksperymentować z takim sposobami i woli zastosować cos prostszego i pewnego, polecane są różnego rodzaju gotowe środki chemiczne, które dostać można w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Specjalne nawozy zakwaszające, takie jak siarczan amonu, zaliczane są do zdecydowanie najpopularniejszych tego typu rozwiązań. Takie środki są wygodne, lecz pamiętać trzeba, że są także dość ryzykowne. Jeśli przesądzi się z ilością i wysypie się do gleby zbyt dużo takiego nawozu, można nawet doprowadzić zabicia roślin. Co więcej, powinno się podczas kupowania w sklepie danego modelu zwrócić uwagę, do jakich roślin będzie on przeznaczony. Różnego rodzaju gatunki mogą mieć np. dodatkowe minerały i środki wspomagające wzrost roślin.
Przeczytaj więcej na polystone.pl