Tutaj jesteś

Wiszące obrazy – właściwa aranżacja

27 sierpnia 2021 Zakupy układ ramek na ścianie

Kiedy wieszasz obrazy, układ ramek na ścianie zawsze pozostawia się w pewnym stopniu własnej kreatywności i osobistemu gustowi.

Istnieją jednak pewne zasady, które mogą ułatwić wieszanie obrazów. Ogólnie można wyróżnić trzy systemy inscenizacji obrazów.

Pojedyncze zdjęcie, które przyciąga wzrok:

Aby wyróżnić pojedyncze zdjęcie, zwłaszcza zdjęcie, warto nadać temu zdjęciu specjalne „pojedyncze miejsce” i nie pozwolić mu zniknąć w grupie zdjęć. Powinieneś upewnić się, że środek obrazu znajduje się mniej więcej na poziomie oczu widza.

Klasyczna sekwencja obrazów

Kilka obrazów tego samego rozmiaru można powiesić na ścianie w klasycznym rzędzie. Obrazy powinny być zawieszone na ścianie na tej samej wysokości i w tej samej odległości od siebie.

Taki rząd można oczywiście również ułożyć ze zdjęciami o różnych rozmiarach. Należy upewnić się, że obrazy są ze sobą powiązane, np. wszystkie kończą się na tym samym poziomie z górną krawędzią lub że odpowiednie punkty środkowe obrazów znajdują się na wyimaginowanej linii.

Grupowanie obrazów

Jeśli chcesz pogrupować wiele różnych obrazów na ścianie, masz tutaj również różne opcje.

Wiszące z wyimaginowanymi liniami odniesienia:
Jeśli wszystkie obrazki są tego samego rozmiaru, możesz powiesić je symetrycznie na ścianie w kilku rzędach z dokładnie taką samą odległością między krawędziami. Jeśli masz wiele różnych formatów, krawędzie ramek można wykorzystać do stworzenia wyimaginowanych linii odniesienia, np. do utworzenia dużego kwadratu lub prostokąta.

Różne formaty obrazów można również łatwo ustawić w wolnej grupie. Wskazane jest ułożenie zdjęć od wewnątrz (zdjęcie duże) na zewnątrz (zdjęcia mniejsze). Zwłaszcza w przypadku mniejszych grup zdjęć sensowne jest rozpoczęcie od najważniejszego zdjęcia i ułożenie wokół nich innych zdjęć.

Jeśli istnieje wiele różnych obrazów w różnych formatach, można je również sortować według innych kryteriów – na przykład można je połączyć w spójny obraz za pomocą koloru ramki lub utworzyć link tematyczny (obrazy z podobnym motywem).

Czy wiedziałeś?

Zawieszenie petersburskie oznacza szczególnie bliską sekwencję lub zgrupowanie obrazów. Często te grupy obrazów sięgają sufitu, a ramy poszczególnych prac zwisają blisko siebie. Nazwa pochodzi od bogato zdobionych murów petersburskiej Ermitażu (jednego z najważniejszych muzeów sztuki na świecie).

Szczególnie ciekawa jest idea, która wtedy się przyświecała: petersburskie powieszenie miało zaimponować widzowi dużą liczbą zgromadzonych dzieł sztuki. Ostatecznie chodziło przede wszystkim o osobę, która była w stanie finansowo kupić i zebrać taką obfitość zdjęć.

Witryny drewniane

Redakcja slowdizajn.pl

Witamy na Slowdizajn.pl – serwisie dedykowanym wszystkim miłośnikom designu, którzy cenią sobie równowagę, piękno i funkcjonalność. Nasza redakcja składa się z pasjonatów designu, architektury, ogrodnictwa oraz nowoczesnych technologii, którzy z radością dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Naszą misją jest inspirowanie czytelników do tworzenia przestrzeni, które odzwierciedlają ich osobowość i styl życia, a jednocześnie są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. W naszych artykułach znajdziesz porady dotyczące urządzania wnętrz, zakupu unikalnych przedmiotów, pielęgnacji ogrodów, a także najnowsze trendy w nieruchomościach i budownictwie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?