slowdizajn.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

podłączenie płyty indukcyjnej
Multimedia

Na czym polega podłączenie płyty indukcyjnej?

Płyty grzewcze, zwane inaczej indukcyjnymi, są bardzo popularnym sprzętem kuchennym, kupowanym przez wielu ludzi, którzy dopiero zaczynają meblować mieszkanie. Co ważne, sama instalacja takich urządzeń nie stanowi bardzo dużego kłopotu. Podłączenie płyty indukcyjnej to czynność, z którą powinien poradzić sobie każdy mężczyzna, szczególnie ten, który lubi majsterkować oraz zna się na elektryce. Oczywiście, jeżeli jest inaczej, wtedy lepiej skorzystać z pomocy uprawnionego fachowca, który mając wiedzę techniczną i doświadczenie, najpierw dość szybko zamontuje samą płytę w zabudowie kuchennej, a następnie bezpiecznie podłączy ją do sieci.

Odłączenie płyty indukcyjnej

Jeżeli chodzi o samo podłączenie płyty indukcyjnej, to na początku należy odpowiednio przygotować całą instalację elektryczną. Nie jest jednak tutaj zalecane, aby stosować różne, dostępne w sklepach, listwy i przedłużacze. Egzamin przede wszystkim zda idealnie osobne gniazdko. W przypadku, kiedy ma się do czynienia z płytą grzewczą o wyższym napięciu elektrycznym, sięgającym 400 V, trzeba jeszcze pamiętać o doprowadzeniu tak zwanej sieci trójfazowej do danego pomieszczenia. Jednak ze względu na ryzyko porażenia prądem oraz zachowanie gwarancji urządzenia (możliwość przyjęcia reklamacji), musi zająć się tym już zaufany elektryk. Prościej jest za to z płytą indukcyjną 230 V. Wówczas należy wyciąć w blacie odpowiedniej szerokości otwór, a następnie włożyć płytę na swoje miejsce. Na koniec podłączą się wtyczkę do gniada i gotowe. Warto dodatkowo użyć specjalny klej albo zwykły silikon, aby dobrze ustabilizować taki nowoczesny, kuchenny sprzęt.

Gdzie nie powinno się instalować płyty indukcyjnej?

Warto także wiedzieć, gdzie nie powinno się instalować płyty indukcyjnej. Otóż okazuje się, że nie zaleca się robić tego w pobliżu zlewu w kuchni. Powód? Ryzyko zalania wodą, co może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Trzeba więc dokonać montażu co najmniej o 100 cm od zlewu. Wtedy będziemy spokojni i pewni, że nie dojdzie do żadnej, bardzo poważnej awarii oraz wyskoczenia korków. Co ciekawe, podłączenie płyty indukcyjnej nie może odbywać się także w sąsiedztwie lodówki. Tutaj przeszkoda polega na tym, że urządzenie w trakcie gotowania mogłoby powodować intensywne nagrzewanie się lodówki.

Podsumowując, pamiętajmy, że samodzielne podłączenie płyty grzewczej, nie jest zadaniem skomplikowanym. Jednak tylko wtedy, gdy w grę wchodzi zasilanie jednofazowe. Za pomocą schematu producenta oraz dokładnego opisu i dzięki podstawowej wiedzy, można bez problemów tego dokonać, bardzo ułatwiając całą pracę.