slowdizajn.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

jaki odkurzacz kupić
Multimedia

Wygodny i cichy odkurzacz do domu

Odkurzacz to urządzenie przydatne w każdym domu. Jest wiele modeli i wybór odpowiedniego może przyprawiać o prawdziwy ból głowy. Czy ma to być model z workiem, czy bezworkowy? Z kablem czy bezprzewodowy? A może robot sprzątający? Jaki odkurzacz kupić? Najpierw musimy zastanowić się, czego oczekujemy od sprzętu. Ważne są takie rzeczy jak moc silnika, waga, poziom hałasu, moc ssania oraz sposób zbierania kurzu.

Cichy odkurzacz do domu

W sklepach możemy spotkać klasyczne odkurzacze leżące, jak również odkurzacze pionowe. Osobna grupa to odkurzacze piorące, które działają nieco inaczej niż tradycyjne. Takie urządzenie potrafi myć posadzkę na mokro, zamiast zasysać brud, poza tym może działać na zasadzie produkowania dużej ilości pary. Ceny odkurzaczy piorących są jednak wyższe niż klasycznych, dlatego są dużo mniej popularne.

Odkurzacze mogą mieć worki wykonane z papieru lub tekstylne. Są one bardziej popularne, ale jeśli borykamy się z trudnościami związanymi, na przykład, z alergią lepiej zdecydować się na urządzenie niewykorzystujące worka. Odkurzacze bezworkowe wymagają regularnego czyszczenia, ale ich użycie ogranicza ilość produkowanych śmieci. W każdym wypadku należy zwrócić uwagę, aby pojemnik lub worek miał duży rozmiar, co pozwoli nie tylko skrócić czas czyszczenia, ale także koszty, bo możemy rzadziej wymieniać materiały eksploatacyjne.

Jaki odkurzacz kupić?

Odpowiadając na pytanie: jaki odkurzacz kupić, trzeba zwrócić uwagę na moc silnika. Europejska norma dla nowych urządzeń to 900 W i sprawdzają się one do czyszczenia dywanów z długim włosiem. W pomieszczeniach z wykładziną dywanową, panelami albo parkietem można wybrać odkurzacz o mniejszej mocy. Pamiętajmy, że moc silnika jest bezpośrednio związany z mocą ssania – obie są podawane w watach. Do standardowego użytku wystarczy odkurzacz o mocy 300 lub 400 W. Większa moc będzie przydatna również do zbierania sierści zwierząt domowych.

Producenci są zobowiązani do informowania o klasie energetycznej urządzeń. Na etykietach często znajdziemy litery od A do G. Warto wiedzieć, że oznaczenie G to najniższa możliwa klasa, a nie najwyższa. W ujęciu procentowym wynosi ona minimalne 70%, natomiast najwyższa klasa A to nawet 120% skuteczności.

Dla wielu osób jedną z najważniejszych cech jest poziom hałasu generowanego przez odkurzacz. Najlepiej wybrać taki, który nie będzie przeszkadzał zbyt mocno w rozmowie lub oglądaniu telewizji. Przy zakupie można to sprawdzić na etykiecie produktu. Poziom hałasu jest podawany w decybelach (dB), a normy Unii Europejskiej mówią, że urządzenie nie powinno generować hałasu na maksymalnym poziomie 80 dB. Cichy odkurzacz oznacza hałas poniżej 60 dB i taki model nie będzie przeszkadzał w pracy albo nawet podczas snu.